• Home
  • ÇOCUKLARDA TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI…

ÇOCUKLARDA TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI…

Ekim 16, 2017 admin 0 Comments
MERHABA Sevgili Paşavizyon Okurları;
 
Müthiş hızlı bir teknoloji çağında yaşıyoruz. Teknolojinin biz insanlara sağladığı faydalar, elbette ki saymakla bitmiyor; ancak dikkat edilmediği takdirde sağladığı faydalar kadar zararlar da oldukça fazla olabiliyor.
 
Teknoloji; kullanım miktarı doğru ayarlanamadığında hayatımızı ele geçirebilen bir düşman konumuna gelebilmektedir. Özellikle de kontrol etmeyen ebeveynler dolayısı ile teknoloji, çocuklarda bağımlılık yaratıp onları gerçek dünyadan kopararak gelişimlerine olumsuz etkiler bırakabilmekte ve hayatlarında ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. İşte çocukların hayatı için oldukça önemli ve alınması gereken 6 önlem:
 
1) İyi bir İletişim Her Şeyin İlacı
 
Çocuğunuzla saygı ve sevgi dolu iletişimler kurmaya özen gösterin. Onlara koşullu mesajlar vermek yerine, ortak sevdiğiniz insanlarla birlikte etkinlikler düzenleyin ve bu etkinliklere giderken teknolojik cihazlarınızı evde bırakın. Bakın, telefonlar olmadan nasıl da sohbet sohbeti, oyun oyunu açacak!
 
2) Sınırlama Getirmek En Doğrusu
 
Teknoloji ile bu denli iç içe yaşarken çocuğunuzu bu cihazlardan tamamen soyutlamak, hem haksızlık hem de oldukça zor olabilir. Bu nedenle çocuğunuzu 7 yaşından önce teknolojik cihazlar ile tanıştırmayın. 7 yaşından sonra ise sizin gözetiminizde olacak şekilde günde 1 saat faydalı oyunlar ile zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.
 
3) İyi Bir Rol Model olun!
 
Unutmayın, çocuğunuza söylediklerinizle değil davranışlarınızla örnek olmalısınız. Evde bilgisayar üzerinden tamamlayacağınız işler için kendinize de bir zaman sınırlaması getirmeli ve uymalısınız.
 
4) Dünyadan Kopmaması için Fırsatlar Yaratın
 
Çocuklar; oyun oynayarak, spor yaparak, sanat dalları ile uğraşıp hayal gücünü kullanarak, iletişim becerilerini geliştirerek güzel bir gelişme sağlayabilirler. Ebeveynler olarak çocukların tablet ekranlarına hapsolmasını önlemek ve onlara faydalı etkinlikler düzenlemek ilk göreviniz olmalıdır.
 
5) Sorumluluk Verin
 
Çocuğunuza ev içerisinde yapabileceği şekilde sorumluluklar yükleyin. Bu küçük görevler, sorumluluk duygusunu geliştirecek mutlu bir çocuk olmasını sağlayacak; böylece teknolojik cihazların varlığına ihtiyaç duymayacaktır. Çocuğunuzun odasına, ona özel bilgisayar almak güzel bir davranış gibi gelebilir; ancak bu durum onun bilgisayarla daha yakın ilişki içinde olmasına neden olup işleri daha kötü hale sokabilir. Bu nedenle bilgisayarı evin ortak kullanım alanlarından birine kurmanızda yarar var.
 
6) Çareler çaresiz ise…
 
Tüm önlemleri alsanız da bağımlılık derecesinin önüne geçemiyorsanız profesyonel bir yardım almaktan çekinmeyin; çünkü teknoloji bağımlılığı, asla es geçilmeyecek kadar önemli bir konudur. 
Saygılarımla…
 

leave a comment