• Home
  • DEEP WEB NEDİR?

DEEP WEB NEDİR?

Temmuz 26, 2019 admin 0 Comments

MERHABA Sevgili Paşavizyon Okurları;Son zamanlarda Deep Web çok konuşulan konular arasında. Peki ama bu Deep Web nedir? Öncelikle uyarmalıyım ki Google bile yanına yaklaşmıyor! İnternette oradan uzak durun…Deep Web’e nasıl girilir konusuna gelmeden önce, bu kavramın hayalinizde canlanması için bir örnek verelim. Bugün bizim bildiğimiz internet sınırları, tüm internet dünyasının sadece %10’luk bir kısmıdır ve geri kalan %90 Deep Web’dir.Google, Yahoo gibi arama motoruyla erişemeyeceğiniz özel bir ağ olan bu sistemi merak edin, fakat kullanmaya sakın kalkmayın. İşte sizler için yaptığım araştırmaları derledim.

1)Deep Web Nedir ?Deep Web, karanlık ağ demektir. Google, YAHOO gibi sıradan arama motorlarıyla erişemeyeceğiniz özel bir ağ. İçerisinde binlerce site bulunuyor. Bunlara ise Dark Web (Karanlık ağ) denir. Yasa dışı veriler bulunmasından, güvenlik açıklarından ve bazı özel nedenlerden dolayı buradaki siteler aramalarda çıkmaz. İnternetin karanlık dünyası denilen deep webe girmek için özel tarayıcılar kullanmak gerekiyor.

2)Deep Web’e Nasıl Girilir ?Deep Web’e özel tarayıcılar sayesinde giriliyor. Tor Browser bu tarayıcıların en bilineni. Bu bedava anonim yazılım Soğan Yönlendiricisi olarak da biliniyor. Bu yazılım kullanıcının IP’sini efektif bir şekilde maskeliyor ve takibini imkansız kılarak, tam bir anonimlik garantisi veriyor. 

3)Deep Webin Zararları Nelerdir ?Deep Web kullanımında bilgisayarınıza virüs bulaşması kaçınılmaz. Ayrıca paylaşımda bulunmanız durumunda hackerler sizin adresinizi bulup üzerinize suç atabilir.

 4)Deep Web’in Katmanları ?

Seviye 1 (Surface web): Özel bir tarayıcı kullanmadan erişilebilen, yüzeydeki web. Sosyal ağlar, haber siteleri ve şu ana kadar Google’ı kullanarak giriş yapmış olduğunuz tüm siteler.

Seviye 2 (Bergie web): Arama motorları ile erişemeyeceğiniz web içerikleridir. FTP serverlar, indekslenmeyen yetişkin (+18) içerikler bu seviyede yer alır. Arama motorları ile bu içeriklere ulaşmanız neredeyse imkansızdır, çünkü ya arama engeli almışlardır ya da sırada en sona atılmışlardır.Seviye 3 (Deep web) Proxy seviyesi ve Tor seviyesi:

Seviye 3 iki gruba ayrılır. İlk grupta yer alan proxy ile erişilebilen siteler, onion uzantısına sahip olmayan ancak arama motorları tarafından engellenmiş, illegal içeriğe sahip her türlü sitenin bulunduğu kapsamdadır.

Seviye 4 (Charter web) Gizli şirket ve piyasa bilgileri, önceden belirlenmiş milyonluk bahis sonuçları, milyar dolarlık satışlar, dünyaca ünlü silah kaçakçıları, tank-füze-savunma sistemi satışları, yasaklanmış filmler-videolar-kitaplar-müzikler, üst düzey görevlerde bulunan devlet casusları, önemli ses kayıtları, paralı askerler, paralı ordular, paralı özel timler vb. bu katmanda yer alır. 5-6 ve 7. katmanlarında olduğu söyleniyor. Fakat siz siz olun sakın Deep Web’e bulaşmayın… 

Saygılarımla…

Tarih: 18 Temmuz 2019 Perşembe 

leave a comment