• Home
  • İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPANLARA RTÜK DENETİMİ

İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPANLARA RTÜK DENETİMİ

Ağustos 20, 2019 admin 0 Comments

Merhaba Sevgili Paşavizyon Okurları ;

            Hepimizin bildiği gibi çağımız internet ve teknoloji çağı hal böyle olunca her şeye ulaşmak çok kolay oluyor. Her birimiz de akıllı telefonlar mevcut aslında cebimizde bir teknoloji orkestrası taşıyoruz. İstediğimizde konuşabildiğimiz, istediğimizde video çekebildiğimiz, canlı yayınlar yapabildiğimiz muhteşem cihazlar bunların sosyal medyayla birleşmesi de tabii ki bizleri bir Televizyon kanalı veya video içerik üreten sosyal medya fenomeni haline getirebilir. Her yerden yanımızda kamera veya bir canlı yayın aracı taşımaksızın yayın yapabiliriz. Konu böyle olunca da düşük bütçelerle İnternet Televizyonu sahibi olabilirsiniz. Ben böyle yaptım bilgisayar yazılım ve web tasarım uzmanı olamam sayesinde bir İnternet Televizyonu kurdum ve Buna Bayrampaşa Televizyonu adını verdim Tüm isim Haklarını Patentlerini aldım ve Cebimdeki Teknoloji sayesinde Akıllı Telefonumla canlı yayınlar , röportajlar ve programlar çektim tabi ki biraz bütçe elde ederek bir kamera sahibi de olduk fakat canlı yayınlarımızı veya acil çekimlerimizi halen Akıllı Telefonumuzla gerçekleştirebiliyoruz.

Şimdi gelelim konumuza ‘’RTÜK’’ Artık internet yayıncılığı yapan medya kuruluşlarına , İnternet Televizyonlarına , İnternet Radyolarına ve internet haber gazetelerine denetleme ve lisans ödeme zorunluluğu getirdi.

Tabi ki Hem Bayrampaşa Tv Sahibi olarak hem de Paşavizyon Yazarı olarak bu konu bizleri direk ilgilendiren ve geleceğimizi belirleyecek olan bir husus…

İnternet üzerinden yayın yapan yurt içi, yurt dışı menşeli televizyon kanalları ve medya kuruluşlarına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi getirildi. Buna göre yabancı ülkede olup da Türkiye’ye yönelik yayın yapan TV’lerin Türkiye’de lisans alması ve şirketleşmesi gerekecek.

Yönetmelik Netflix benzeri yayın platformlarıyla yurt dışından Türkçe yayın yapan haber sitelerini yakından ilgilendiriyor.

Buna göre, “radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini internet ortamından iletmeye özgülenmemiş platformlarla radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerine yalnızca yer sağlayan gerçek ve tüzel kişiler, platform işletmecisi sayılmayacak.”

Yönetmelikle radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılar RTÜK’ten internet ortamından yayın lisansı almak zorunda.

Aynı medya hizmet sağlayıcı kuruluş ancak bir radyo, bir televizyon ve bir isteğe bağlı yayın hizmeti sunabilecek ve bu hizmetler için ayrı ayrı yayın lisans alması gerekecek.

Medya hizmet sağlayıcı kuruluş internet ortamından yayın lisansı kapsamında sadece internet ortamından sunduğu yayınlarını kablo, uydu, karasal ve benzeri ortamlardan da sunmak istemesi halinde her bir yayın tekniği ve ortamına ilişkin ayrı ayrı yayın lisansı almak zorunda.

Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri Üst Kuruldan internet ortamından yayın iletim yetkisi alması gerekiyor.

Ücretler

Yönetmelikte İNTERNET-RD yayın lisansı ücreti 10 bin Türk lirası; İNTERNET-TV ile İNTERNET-İBYH yayın lisansı ücreti 100 bin Türk lirası; internet ortamından yayın iletim yetkilendirme ücreti ise yıllık 100 bin Türk lirası olarak belirlendi.

İnternet ortamından tele alışveriş konulu tematik yayın lisans ücretleri birinci fıkradaki bedellerin 5 katı olarak hesaplanacak.

Ücretler, Vergi Usul Kanunu uyarınca ilan edilen yeniden değerleme oranında arttırılmak suretiyle belirlenerek Üst Kurulun internet sitesinde yayınlanacak ve takip eden ocak ayı başından itibaren uygulanacak ve internet ortamından yayın lisans belgesinin düzenlendiği tarihte geçerli olan tarifeye göre ödenecek.

İnternet ortamından yayın lisansı 10 yıl süreyle verilecek. Sürenin başlangıcı olarak belgenin düzenlendiği tarih esas alınacak.

Konu tartışmalara yol açmaya başladı ilerleyen zamanlarda neler olacak göreceğiz çünkü bizler hem internet haberciliği hem de gazetecilik yapıyoruz ve yerel basın olarak bu ücretleri ödeyecek gücümüz de bulunmuyor konunun sürekli yayın yapan ve yayın çizelgesi olan kuruluşlarla ilgili olduğunu düşünüyoruz eğer biz yerel medyayı da kapsarsa maalesef yok olmaya mahkum kalacağız…

Saygılarımla…

http://pasavizyon.com/-nternet-uzerinden-yayin-yapanlara-rtuk-denetimi#.XVwBHOgzbIU

leave a comment