• Home
  • YÜKSEK TEKNOLOJİDE SOĞUK SAVAŞ

YÜKSEK TEKNOLOJİDE SOĞUK SAVAŞ

Ekim 16, 2017 admin 0 Comments
MERHABA Sevgili Paşavizyon Okurları;
Yazılarımda hep bahsediyorum ‘’Teknoloji Savaşları’’ son günlerde bunun en büyük örneğinin Çin ve Amerika arasında yaşandığına şahit oluyoruz. Dünya devi tekoloji firmaları arasında süren bu çetin çekişme Çin menşeili olan Huawei firmasının üstün teknolojik telefonları daha ucuz fiyat üretmesinden kaynaklı fakat bunun yanı sıra kullanıcıların bilgilerini depoladığı hakkında bir iddia da var. Dünyanın en büyük telefon üreticisi Apple hemen hemen her yerde ve aslında bu bir güç anlamına geliyor.
 
1)Huawei
40 yıl önce küçük bir başlangıçtan günümüzde küresel güç konumuna gelen Huawei, gelişimi, sıkı çalışması ve istikrarlı bir şirket liderliğiyle Çin’in dünya pazarında artan başarısının bir yansımasıdır. Bugün gelinen aşamada 170’ten fazla ülkede, 180.000 çalışanıyla faaliyet gösteren dünyanın en büyük telekom altyapı donanım şirketi olan Huawei, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci mobil telefon üreticisi konumundadır. Taraflar arasındaki rekabet ortamı zaman zaman gerginliklere sahne olsa da, Aralık 2018’de şirket sahibinin kızı ve şirketin Mali İşlerden Sorumlu Yöneticisi Kanada’da tutuklanması ile ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarında yeni bir döneme girilmiştir.
2)Amerika’nın ambargosu
Google’ın Huawei’den desteğini çekmesiyle Huawei marka telefonlar Android işletim sisteminin güncellemelerine sahip olamayacak. Böylece tüketici yeni uygulamaları indirmek istediğinde sorunlarla karşılaşacak. Güncellenmeyen telefonlar yeni sürüm uygulamaları çalıştırmayacak. Bu da Huawei marka telefonların yazılım olarak ‘geri kalmasına’ yol açacak. Microsoft da Huawei’den desteğini çekti. Office, Outlook gibi günlük hayatın bir parçası olan Microsoft uygulamaları da güncellenemeyen Huawei marka telefonlarda bir süre sonra çalışmayacak.. 
3)Bu savaşı kim kazanır
Apple marka telefonlarda Huawei ürünlerinin kullanıldığını biliyoruz, Çin hükümetinin vereceği olası karşılığa karşı ABD’nin hazırlıklı olduğunu belirterek, “Yaptırımlar ABD tarafından tasarlandığı için Apple gibi Çin ile içli dışlı firmaların bu duruma hazırlık yapabilecek kadar zamanı bulduğuna inanıyorum. Apple’ın Çin’in yerine koyabileceği alternatifleri mevcut ama Huawei’nin batılı teknolojilerin yerine koyacak bir alternatifi bulunmuyor..
Donanım kısmı güçlü olan Huawei yazılımda neler yapabilir bu da merak konusu fakat kısa sürede güçlü bir yazılım yapılması neredeyse imkansız gibi görünüyor yani bu savaşın şimdilik kazananı Amerika olacaktır. Google , Microsoft ve Whatsapp’ın da desteğini çekeceğini varsayarsak eğer Huawei’nin çok fazla bu duruma dayanamayacağını görüyoruz. Fakat bu konudan ders alan Çin devi Huawei 10 sene sonra daha güçlü bir şekilde adından söz ettireceğine ve piyasalardaki dengeleri değiştireceğine dair umut veriyor…
Saygılarımla…

leave a comment